WPN201610M1R0MT
Manufacturer:
Sunlord
Mfr.Part #:
WPN201610M1R0MT
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 2.00mmL×1.60mmW×1.00mmH SMD/SMT 1 µH ±20 % 2.05 A 90 mΩ
ParameterValue
Tolerance±20 %
Height - Seated (Max)1 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency52 MHz
TypeDrum Core, Wirewound
DC Resistance (DCR)90 mΩ
ShieldingShielded
Inductance1 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current3.35 A
Current Rating2.05 A