
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.2 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.4892 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 3909
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23299
Ext.Price$0.23299
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23299 | $0.23299 |
| 10 | $0.20761 | $2.07610 |
| 50 | $0.18499 | $9.24950 |
| 100 | $0.16035 | $16.03500 |
| 500 | $0.13899 | $69.49500 |
| 1000 | $0.12047 | $120.47000 |
| 3000 | $0.11139 | $334.17000 |
| 5000 | $0.10300 | $515.00000 |
