
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 29.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.4892 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 14146
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22272
Ext.Price$0.22272
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22272 | $0.22272 |
| 10 | $0.19377 | $1.93770 |
| 50 | $0.16858 | $8.42900 |
| 100 | $0.14084 | $14.08400 |
| 500 | $0.11766 | $58.83000 |
| 1000 | $0.11063 | $110.63000 |
| 3000 | $0.10402 | $312.06000 |
| 5000 | $0.09780 | $489.00000 |
