
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 37.2 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.4892 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 699
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.15560 | $1.55600 |
| 50 | $0.14313 | $7.15650 |
| 100 | $0.13166 | $13.16600 |
| 500 | $0.12003 | $60.01500 |
| 1000 | $0.10943 | $109.43000 |
| 3000 | $0.10710 | $321.30000 |
| 5000 | $0.10482 | $524.10000 |
| 10000 | $0.10259 | $1025.90000 |
