
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 9.8 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 21018
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07450
Ext.Price$0.07450
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07450 | $0.07450 |
| 10 | $0.03725 | $0.37250 |
| 50 | $0.03363 | $1.68150 |
| 100 | $0.03036 | $3.03600 |
| 500 | $0.02697 | $13.48500 |
| 1000 | $0.02396 | $23.96000 |
| 3000 | $0.02293 | $68.79000 |
| 5000 | $0.02195 | $109.75000 |
| 10000 | $0.02087 | $208.70000 |
