
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 14.8 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural, White |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Receptacle |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 6693
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09888
Ext.Price$0.09888
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09888 | $0.09888 |
| 10 | $0.04944 | $0.49440 |
| 50 | $0.04450 | $2.22500 |
| 100 | $0.04006 | $4.00600 |
| 500 | $0.03543 | $17.71500 |
| 1000 | $0.03133 | $31.33000 |
| 3000 | $0.02999 | $89.97000 |
| 5000 | $0.02871 | $143.55000 |
| 10000 | $0.02715 | $271.50000 |
