
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 19.8 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural, White |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 1514
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16204
Ext.Price$0.16204
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16204 | $0.16204 |
| 10 | $0.08102 | $0.81020 |
| 50 | $0.07240 | $3.62000 |
| 100 | $0.06470 | $6.47000 |
| 500 | $0.05431 | $27.15500 |
| 1000 | $0.04559 | $45.59000 |
| 3000 | $0.04317 | $129.51000 |
| 5000 | $0.04087 | $204.35000 |
| 10000 | $0.03822 | $382.20000 |
