
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 27.3 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 565
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11472
Ext.Price$0.11472
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11472 | $0.11472 |
| 10 | $0.10303 | $1.03030 |
| 50 | $0.09254 | $4.62700 |
| 100 | $0.08586 | $8.58600 |
| 500 | $0.07966 | $39.83000 |
| 1000 | $0.07391 | $73.91000 |
| 3000 | $0.06903 | $207.09000 |
| 5000 | $0.06448 | $322.40000 |
