
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 29.8 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 11 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 556
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.11541 | $1.15410 |
| 50 | $0.10652 | $5.32600 |
| 100 | $0.09832 | $9.83200 |
| 500 | $0.09048 | $45.24000 |
| 1000 | $0.08327 | $83.27000 |
| 3000 | $0.07694 | $230.82000 |
| 5000 | $0.07634 | $381.70000 |
| 10000 | $0.07575 | $757.50000 |
