
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 39.8 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 15 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 5781
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09965
Ext.Price$0.09965
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09965 | $0.09965 |
| 10 | $0.09376 | $0.93760 |
| 50 | $0.08822 | $4.41100 |
| 100 | $0.08356 | $8.35600 |
| 500 | $0.07915 | $39.57500 |
| 1000 | $0.07763 | $77.63000 |
| 3000 | $0.07614 | $228.42000 |
| 5000 | $0.07468 | $373.40000 |
