
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 52.3 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 244
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.21630 | $2.16300 |
| 50 | $0.19038 | $9.51900 |
| 100 | $0.16757 | $16.75700 |
| 500 | $0.14313 | $71.56500 |
| 1000 | $0.12226 | $122.26000 |
| 3000 | $0.11595 | $347.85000 |
| 5000 | $0.10997 | $549.85000 |
| 10000 | $0.10430 | $1043.00000 |
