
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.9 mm |
| Width | 23.876 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 23.876 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 21.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 3282
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13498
Ext.Price$0.13498
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13498 | $0.13498 |
| 10 | $0.12149 | $1.21490 |
| 50 | $0.10934 | $5.46700 |
| 100 | $0.10045 | $10.04500 |
| 500 | $0.09228 | $46.14000 |
| 1000 | $0.08478 | $84.78000 |
| 3000 | $0.07915 | $237.45000 |
| 5000 | $0.07389 | $369.45000 |
| 10000 | $0.07301 | $730.10000 |
