
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.4 mm |
| Width | 23.876 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 23.876 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 21.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 1077
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.08635 | $0.86350 |
| 50 | $0.07987 | $3.99350 |
| 100 | $0.07387 | $7.38700 |
| 500 | $0.06696 | $33.48000 |
| 1000 | $0.06070 | $60.70000 |
| 3000 | $0.05505 | $165.15000 |
| 5000 | $0.05411 | $270.55000 |
| 10000 | $0.05318 | $531.80000 |
