
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.938 mm |
| Width | 23.876 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 23.876 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 7 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
Stock: 853
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23270
Ext.Price$0.23270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23270 | $0.23270 |
| 10 | $0.20596 | $2.05960 |
| 50 | $0.18230 | $9.11500 |
| 100 | $0.15700 | $15.70000 |
| 500 | $0.13522 | $67.61000 |
| 1000 | $0.12885 | $128.85000 |
| 3000 | $0.12278 | $368.34000 |
| 5000 | $0.11701 | $585.05000 |
