

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 1 A |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | OR |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Logic Family | TTL |
| Logic Level - Low | 0.8 V |
| Logic Level - High | 2 V |
Stock: 1296
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.34539 | $3.45390 |
| 50 | $0.32830 | $16.41500 |
| 100 | $0.29410 | $29.41000 |
| 500 | $0.22051 | $110.25500 |
| 1000 | $0.16534 | $165.34000 |
| 3000 | $0.12397 | $371.91000 |
| 5000 | $0.12054 | $602.70000 |
