| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper, Nickel |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 5.05 kV |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Location | Top |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
