
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Location | Side |
| Wire/Cable Type | Flat Flex |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer, Polymer |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 4211
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41914
Ext.Price$0.41914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41914 | $0.41914 |
| 10 | $0.40106 | $4.01060 |
| 25 | $0.39197 | $9.79925 |
| 50 | $0.38309 | $19.15450 |
| 100 | $0.37441 | $37.44100 |
| 300 | $0.36592 | $109.77600 |
| 500 | $0.35763 | $178.81500 |
| 1000 | $0.34951 | $349.51000 |
