
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 14.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Height | 3.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 6.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 5.05 kV |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 20 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Poles | 20 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer, Polymer |
| Housing Color | Natural |
Stock: 6095
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43786
Ext.Price$0.43786
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43786 | $0.43786 |
| 10 | $0.34694 | $3.46940 |
| 25 | $0.31586 | $7.89650 |
| 50 | $0.28756 | $14.37800 |
| 100 | $0.26180 | $26.18000 |
| 300 | $0.25004 | $75.01200 |
| 500 | $0.23881 | $119.40500 |
| 1000 | $0.22659 | $226.59000 |
