
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 30 |
| Mounting Style | Board, Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| voltage rating dc | 50 V |
| voltage rating ac | 50 V |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 500 µm |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 1534
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56669
Ext.Price$0.56669
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56669 | $0.56669 |
| 10 | $0.44995 | $4.49950 |
| 25 | $0.41041 | $10.26025 |
| 50 | $0.37434 | $18.71700 |
| 100 | $0.34144 | $34.14400 |
| 300 | $0.31845 | $95.53500 |
| 500 | $0.29701 | $148.50500 |
| 1000 | $0.28014 | $280.14000 |
