
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 33 |
| Mounting Style | Board, Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| Number of Positions | 33 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Natural |
| pin pitch | 500 µm |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 7358
Distributors
pcbx
Unit Price$1.11973
Ext.Price$1.11973
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.11973 | $1.11973 |
| 10 | $0.99361 | $9.93610 |
| 25 | $0.94956 | $23.73900 |
| 50 | $0.93324 | $46.66200 |
| 100 | $0.91720 | $91.72000 |
| 300 | $0.90143 | $270.42900 |
| 500 | $0.88593 | $442.96500 |
| 1000 | $0.87072 | $870.72000 |
