
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polymer |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer, Polymer |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 3130
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00700
Ext.Price$1.00700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00700 | $1.00700 |
| 10 | $0.85849 | $8.58490 |
| 25 | $0.80315 | $20.07875 |
| 50 | $0.76647 | $38.32350 |
| 100 | $0.72969 | $72.96900 |
| 300 | $0.69017 | $207.05100 |
| 500 | $0.65279 | $326.39500 |
| 1000 | $0.58988 | $589.88000 |
