

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Mounting Style | Surface Mount |
| rohs status | Compliant |
| Number of Positions | 12 |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 2229
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60700
Ext.Price$0.60700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60700 | $0.60700 |
| 10 | $0.60529 | $6.05290 |
| 25 | $0.59407 | $14.85175 |
| 50 | $0.58306 | $29.15300 |
| 100 | $0.54972 | $54.97200 |
| 300 | $0.54772 | $164.31600 |
| 500 | $0.54572 | $272.86000 |
| 1000 | $0.54373 | $543.73000 |
