
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 80 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Number of Contacts | 80 |
| Number of Positions | 80 |
| Housing Material | Polymer |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer, Polymer |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 1801
Distributors
pcbx
Unit Price$2.40893
Ext.Price$2.40893
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.40893 | $2.40893 |
| 10 | $1.76009 | $17.60090 |
| 25 | $1.73519 | $43.37975 |
| 50 | $1.69889 | $84.94450 |
| 100 | $1.64239 | $164.23900 |
| 300 | $1.58777 | $476.33100 |
| 500 | $1.53497 | $767.48500 |
| 1000 | $1.48390 | $1483.90000 |
