
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Mounting Style | Through Hole |
| rohs status | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 2196
Distributors
pcbx
Unit Price$1.07037
Ext.Price$1.07037
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.07037 | $1.07037 |
| 10 | $1.06406 | $10.64060 |
| 25 | $1.05779 | $26.44475 |
| 50 | $1.05156 | $52.57800 |
| 100 | $0.92581 | $92.58100 |
| 300 | $0.81510 | $244.53000 |
| 500 | $0.71762 | $358.81000 |
| 1000 | $0.63180 | $631.80000 |
