
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.27 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 30 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 204
Distributors
pcbx
Unit Price$1.47048
Ext.Price$1.47048
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.47048 | $1.47048 |
| 10 | $1.25176 | $12.51760 |
| 25 | $1.06557 | $26.63925 |
| 50 | $0.90708 | $45.35400 |
| 100 | $0.87489 | $87.48900 |
| 300 | $0.84384 | $253.15200 |
| 500 | $0.81390 | $406.95000 |
| 1000 | $0.78824 | $788.24000 |
