
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 2230
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74464
Ext.Price$0.74464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74464 | $0.74464 |
| 10 | $0.65744 | $6.57440 |
| 25 | $0.64462 | $16.11550 |
| 50 | $0.63863 | $31.93150 |
| 100 | $0.60103 | $60.10300 |
| 300 | $0.56564 | $169.69200 |
| 500 | $0.53234 | $266.17000 |
| 1000 | $0.50099 | $500.99000 |
