
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12.2 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
Stock: 546
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46936
Ext.Price$0.46936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46936 | $0.46936 |
| 10 | $0.46850 | $4.68500 |
| 25 | $0.46078 | $11.51950 |
| 50 | $0.45318 | $22.65900 |
| 100 | $0.44571 | $44.57100 |
| 300 | $0.43836 | $131.50800 |
| 500 | $0.43113 | $215.56500 |
| 1000 | $0.42404 | $424.04000 |
