
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Contact Gender | Male |
Stock: 595
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83869
Ext.Price$0.83869
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83869 | $0.83869 |
| 10 | $0.78824 | $7.88240 |
| 25 | $0.70703 | $17.67575 |
| 50 | $0.66941 | $33.47050 |
| 100 | $0.62156 | $62.15600 |
| 300 | $0.57713 | $173.13900 |
| 500 | $0.53588 | $267.94000 |
| 1000 | $0.49757 | $497.57000 |
