
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 40.3 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12.2 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 26 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94147
Ext.Price$0.94147
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94147 | $0.94147 |
| 10 | $0.78211 | $7.82110 |
| 25 | $0.71691 | $17.92275 |
| 50 | $0.65715 | $32.85750 |
| 100 | $0.60237 | $60.23700 |
| 300 | $0.57958 | $173.87400 |
| 500 | $0.55765 | $278.82500 |
| 1000 | $0.53825 | $538.25000 |
