
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 50.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 34 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 34 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 311
Distributors
pcbx
Unit Price$1.61496
Ext.Price$1.61496
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.61496 | $1.61496 |
| 10 | $1.57050 | $15.70500 |
| 25 | $1.48330 | $37.08250 |
| 50 | $1.34827 | $67.41350 |
| 100 | $1.22553 | $122.55300 |
| 300 | $1.11397 | $334.19100 |
| 500 | $0.99139 | $495.69500 |
| 1000 | $0.88229 | $882.29000 |
