
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 50.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 34 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 34 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 220
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13278
Ext.Price$1.13278
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13278 | $1.13278 |
| 10 | $1.08405 | $10.84050 |
| 25 | $1.03742 | $25.93550 |
| 50 | $0.99279 | $49.63950 |
| 100 | $0.95008 | $95.00800 |
| 300 | $0.90921 | $272.76300 |
| 500 | $0.87010 | $435.05000 |
| 1000 | $0.83270 | $832.70000 |
