
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Height | 9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 64 |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 64 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 58
Distributors
pcbx
Unit Price$2.71611
Ext.Price$2.71611
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.71611 | $2.71611 |
| 10 | $2.54991 | $25.49910 |
| 25 | $2.39388 | $59.84700 |
| 50 | $2.24739 | $112.36950 |
| 100 | $2.10987 | $210.98700 |
| 300 | $1.98076 | $594.22800 |
| 500 | $1.85955 | $929.77500 |
| 1000 | $1.74577 | $1745.77000 |
