
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Contact Mating Length | 5.9944 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 392
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20654
Ext.Price$0.20654
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20654 | $0.20654 |
| 10 | $0.18211 | $1.82110 |
| 50 | $0.14644 | $7.32200 |
| 100 | $0.11775 | $11.77500 |
| 500 | $0.10240 | $51.20000 |
| 1000 | $0.10117 | $101.17000 |
