
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Contact Mating Length | 5.9944 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 323
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26246
Ext.Price$0.26246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26246 | $0.26246 |
| 10 | $0.24964 | $2.49640 |
| 25 | $0.23205 | $5.80125 |
| 50 | $0.21570 | $10.78500 |
| 100 | $0.20050 | $20.05000 |
| 300 | $0.18637 | $55.91100 |
| 500 | $0.18355 | $91.77500 |
| 1000 | $0.18078 | $180.78000 |
| 3000 | $0.17805 | $534.15000 |
| 5000 | $0.17536 | $876.80000 |
| 10000 | $0.17270 | $1727.00000 |
