
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 37.3 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.4892 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Housing Color | White |
| Schedule B | 8536695050 |
Stock: 638
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.13850 | $1.38500 |
| 50 | $0.12783 | $6.39150 |
| 100 | $0.11798 | $11.79800 |
| 500 | $0.10143 | $50.71500 |
| 1000 | $0.08720 | $87.20000 |
| 3000 | $0.07883 | $236.49000 |
