
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 42.3 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Housing Color | White |
Stock: 14943
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19536
Ext.Price$0.19536
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19536 | $0.19536 |
| 10 | $0.17414 | $1.74140 |
| 50 | $0.15523 | $7.76150 |
| 100 | $0.14161 | $14.16100 |
| 500 | $0.12919 | $64.59500 |
| 1000 | $0.11786 | $117.86000 |
| 3000 | $0.11044 | $331.32000 |
| 5000 | $0.10349 | $517.45000 |
