
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Buck Regulator |
Stock: 182106
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21907
Ext.Price$0.21907
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21907 | $0.21907 |
| 10 | $0.19332 | $1.93320 |
| 50 | $0.17059 | $8.52950 |
| 100 | $0.14723 | $14.72300 |
| 500 | $0.12707 | $63.53500 |
| 1000 | $0.11752 | $117.52000 |
| 3000 | $0.10868 | $326.04000 |
