
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 800 mV to 16 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 380 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Buck Regulator |
Stock: 2543
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31968
Ext.Price$0.31968
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31968 | $0.31968 |
| 10 | $0.28057 | $2.80570 |
| 50 | $0.24624 | $12.31200 |
| 100 | $0.20901 | $20.90100 |
| 500 | $0.17741 | $88.70500 |
| 1000 | $0.16347 | $163.47000 |
| 3000 | $0.15063 | $451.89000 |
