
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 45 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Buck Regulator |
Stock: 2517
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36998
Ext.Price$0.36998
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36998 | $0.36998 |
| 10 | $0.32544 | $3.25440 |
| 25 | $0.31146 | $7.78650 |
| 50 | $0.29808 | $14.90400 |
| 100 | $0.28528 | $28.52800 |
| 300 | $0.26016 | $78.04800 |
| 500 | $0.23726 | $118.63000 |
