
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | Adjustable |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 211
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46550
Ext.Price$0.46550
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46550 | $0.46550 |
| 10 | $0.35990 | $3.59900 |
| 25 | $0.33607 | $8.40175 |
| 50 | $0.31382 | $15.69100 |
| 100 | $0.25851 | $25.85100 |
| 300 | $0.24537 | $73.61100 |
| 500 | $0.23290 | $116.45000 |
| 1000 | $0.21786 | $217.86000 |
