


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | Adjustable |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 66
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61997
Ext.Price$0.61997
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61997 | $0.61997 |
| 10 | $0.48086 | $4.80860 |
| 25 | $0.43126 | $10.78150 |
| 50 | $0.38677 | $19.33850 |
| 100 | $0.34687 | $34.68700 |
| 300 | $0.32499 | $97.49700 |
| 500 | $0.30448 | $152.24000 |
