

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 1.25 V to 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Buck Regulator |
Stock: 318
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42874
Ext.Price$0.42874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42874 | $0.42874 |
| 10 | $0.37464 | $3.74640 |
| 50 | $0.32736 | $16.36800 |
| 100 | $0.27427 | $27.42700 |
| 500 | $0.22979 | $114.89500 |
| 1000 | $0.21020 | $210.20000 |
| 3000 | $0.19228 | $576.84000 |
