
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | Adjustable |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 180 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Up |
Stock: 284
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03248
Ext.Price$1.03248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03248 | $1.03248 |
| 10 | $0.80102 | $8.01020 |
| 25 | $0.74092 | $18.52300 |
| 50 | $0.68534 | $34.26700 |
| 100 | $0.57705 | $57.70500 |
| 300 | $0.54069 | $162.20700 |
| 500 | $0.50663 | $253.31500 |
| 1000 | $0.47064 | $470.64000 |
