| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Shielded |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.77 mm |
| Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Terminals | 9 |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | D-Sub, Receptacle, Signal |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Plating | Steel |
| Shell Material | Steel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
