| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 30.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 22.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Shielded |
| Contact Material(Contact Finish) | Nickel |
| Pitch | 2.29 mm |
| Number of Terminals | 15 |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 15 |
| Connector Type | D-Sub, Receptacle, Signal |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 3 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 250 V |
| Plating | Copper, Tin |
| Shell Material | Copper |
| Contact Type | Signal |
| Type | D-Sub, High Density |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
