


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.04 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 30 V |
| Depth | 16 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Nickel |
| Pitch | 2.5 mm |
| Type | Type A |
| Number of Terminals | 4 |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 4 |
| USB Standard | USB |
| Connector Type | USB |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 30 V |
Stock: 1322
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00796
Ext.Price$1.00796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00796 | $1.00796 |
| 10 | $0.77627 | $7.76270 |
| 25 | $0.77399 | $19.34975 |
| 50 | $0.77171 | $38.58550 |
| 100 | $0.76944 | $76.94400 |
| 300 | $0.75462 | $226.38600 |
| 500 | $0.74008 | $370.04000 |
| 1000 | $0.72583 | $725.83000 |
