

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.6 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Frequency | 144 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM Cortex M4 |
| Interface | CAN, Ethernet, I²C, I²S, LIN, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 75 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Supply Voltage | 3.13 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Max Frequency | 144 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| RAM Size | 128 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 16 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Input Lines | 14 |
| Number of I2C Channels | 4 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package Quantity | 540 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 144 MHz |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT |
Stock: 488
Distributors
pcbx
Unit Price$11.74673
Ext.Price$11.74673
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.74673 | $11.74673 |
| 10 | $9.35550 | $93.55500 |
| 25 | $8.14150 | $203.53750 |
| 50 | $8.02830 | $401.41500 |
| 100 | $7.91665 | $791.66500 |
| 300 | $7.83082 | $2349.24600 |
| 500 | $7.74592 | $3872.96000 |
| 1000 | $7.66195 | $7661.95000 |
| 3000 | $7.57889 | $22736.67000 |
| 5000 | $7.49687 | $37484.35000 |
