
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 144 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Tray |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 144 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM Cortex M4 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, I²S, LIN, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 2 Mb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 119 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Supply Voltage | 1.95 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of ADC Channels | 32 |
| Max Frequency | 144 MHz |
| RAM Size | 352 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 32 |
| Number of Programmable I/O | 117 |
| Number of SPI Channels | 6 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Number of Input Lines | 26 |
| Number of I2C Channels | 6 |
| Number of UART Channels | 6 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Package Quantity | 360 |
| Max Clock Frequency | 144 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
Stock: 100
Distributors
pcbx
Unit Price$15.51355
Ext.Price$15.51355
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $15.51355 | $15.51355 |
| 10 | $12.46573 | $124.65730 |
| 25 | $10.99525 | $274.88125 |
| 50 | $10.80593 | $540.29650 |
| 100 | $10.61993 | $1061.99300 |
| 300 | $10.00011 | $3000.03300 |
