

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.45 mm |
| Width | 3.45 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 2 W |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.45 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Max Current Rating | 350 mA |
| Forward Current | 350 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Viewing Angle | 125 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Lens Transparency | Clear |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 350 mA |
| Luminous Flux | 45.7 lm |
| Schedule B | 8541402000 |
| Test Temperature | 25 °C |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
