

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.6 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.44 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Current Rating | 700 mA |
| Forward Current | 350 mA |
| Forward Voltage | 3.1 V |
| Color | White |
| Illumination Color | Warm White |
| Lens Style | Square |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 145 ° |
| Lens Color | Clear |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 3000 K |
| Reverse Voltage | -5 V |
| Test Current | 350 mA |
| Luminous Flux | 93.9 lm |
| Schedule B | 8541402000 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
